Orlík

Pobyt u vody nemusí znamenat jenom to, že lze vyrazit k moři. I v České republice se nacházejí místa, která doslova nadchnou. Příkladem je Orlík. Jde o vodní nádrž, která je součástí takzvané Vltavské kaskády, která byly vybudována na jihu a ve středu Čech. Cílem byla primárně ochrana před povodněmi. Vodní nádrž Orlík však v dnešní době nabídne i zajímavé turistické vyžití.

Faktické informace

Vodní nádrž Orlík se nachází v okrese Písek, a jak už bylo zmíněno, je vybudována na řece Vltavě. Budování vodního díla započalo již v roce 1954 a hotovo bylo o 7 let později. Oficiální uvedení do provozu proběhlo na konci roku 1961. Během budování došlo k zatopení deseti vesnic, které se nacházely právě podél řeky Vltavy a musely ustoupit realizaci. Celková rozloha Orlíku přesahuje 2 545 hektarů. Jeho délka je celých 68 kilometrů. Celkový objem vody je odhadován na 720 milionů litrů krychlových a největší hloubka je na některých místech až 74 metrů. Součástí vodního díla je také vodní elektrárna umístěná u betonové hráze. Je využívána hlavně jako doplněk, když je třeba stabilizovat elektrickou síť.

Oblíbené místo pro turistiku

Orlík je podobně jako několik dalších vodních nádrží celkem oblíbeným místem pro rekreaci. Nejenom, že je místem, kde lze čas trávit opalováním a koupáním ve vodě. Je vyhledávaným místem pro milovníky vodních sportů. Stejně tak zajímá také rybáře, kteří se na toto místo pravidelně sjíždění.

Několik zajímavostí na závěr

S Orlíkem souvisí i několik dalších zajímavostí. Ta první je spojena s událostí, která je označována jako Orlické vraždy. Je to právě tato přehrada kde se potápěly sudy s nepohodlnými lidmi. Další zajímavostí je studié zveřejněná v roce 2014, ve které se zatím pouze teoreticky uvažuje nad tím, že by mohl být Orlík zcela vypuštěn, a to za účelem zlepšení ochrany před povodněmi, které by hrozily Praze a jejímu okolí.

Publikováno: 09. 11. 2017

Kategorie: K vodě

Autor: Eva Novotná