Co byste měli vědět o rouškách a respirátorech?

Má stále význam nosit bavlněné či jednorázové roušky? Dokáží mě efektivně chránit proti infekčnějším variantou viru SARS-CoV-2? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v tomto článku, který jsme pro vás připravili společně s Rouškoshopem - specialistou na stylové roušky a kvalitní respirátory ffp2. Rouška (látková, jednorázová) je nadále efektivní ochranou, pokud se používá správně. Musíte však mít zakrytá ústa i nosní dírky, ne mít roušku pod bradou nebo pod nosem. Zároveň je jí zapotřebí měnit, když je navlhlá nebo znečištěná a manipulovat s ní prostřednictvím gumiček. Rouška nemá přes ústa a nos volně viset, má přiléhat k pokožce, aby vzduch neunikal po stranách mimo bariéry roušky.

V čem spočívá výhoda FFP2 respirátorů?

FFP2 masky bez (!) výdechového ventilu poskytují filtraci vdechovaného i vydechovaného vzduchu. Používají se zejména profesionálními skupinami, které přicházejí do přímého, úzkého a opakovaného kontaktu s nemocnými infekčními osobami. Tyto masky mají však filtrační životnost a měly by se po několika hodinách vyměnit. Nyní jsou na vybraných místech povinné namísto roušek. Výhodou respirátorů může být i to, že dobře přiléhají a design uživatele přirozeně navádí nasadit si masku správně a zbytečně se jí nedotýkat, čímž se snižuje riziko kontaminace rukou, jakož i samotného respirátoru. Zdůrazňujeme však, že pokud respirátor nepřekrývá kromě úst i nos, nesplňuje tím svou ochrannou funkci a nelze jej považovat za zvýšený standard ochrany pro jednotlivce a ani pro jeho okolí.

Měly by všichni vyměnit běžné roušky za FFP2 respirátory?

Doporučují se všechny typy ochrany tváře, ovšem za předpokladu správného používání. Široká veřejnost se i nadále dokáže účinně chránit kombinací správně nasazené pánské či dámské roušky, dodržování platných opatření ke snížení mobility lidí, dostatečného odstupu, důsledné respirační hygieny a dezinfekcí rukou.  

Publikováno: 10. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Eva Novotná