Českosaské Švýcarsko

I když se nejedná o oficiální geografický název, rozhodně se lze s pojmem Českosaské Švýcarsko setkat na mnoha místech. Od různých publikací, po tipy na výlet. Jedná se po lidový název, který charakterizuje krajinu, která se nachází mezi Děčínem a Pirnou, a to podél řeky Labe, na obou březích. Inspirací pro název je rozhodně německá oblast, která nese oficiální označení Saské Švýcarsko. Podle toho následně vzniklo označení pro tuzemskou oblast.

Čím je Českosaské Švýcarsko unikátní?

Primárně je to samotná krajina, která vznikla díky pískovcům, které nejsou ničím jiným, než usazeninami, které zde vznikly v době, kdy se zde ještě nacházelo moře – zhruba v období druhohor. Vlivem toho mohla vzniknout celá řada útvarů, pro které je Českosaské Švýcarsko tolik výjimečné. Jsou to hlavně četné zajímavé rokle, stejně jako nelze zapomínat na různé kaňony, ale také údolí, nebo unikátní pískovcové věže. To vše dohromady zaručeně zaujme každého milovníka přírody a její síly.

Jaká místa z hlediska turismu dominují?

Je několik míst, které je třeba navštívit, pokud je vaším cílem právě Českosaské Švýcarsko. O jaká místa se jedná? Hlavní dominantní zajímavostí je útvar, který nese označení Pravčická brána. Jde o přírodní památku, která má skutečně tvar brány. Je 26 metrů široká a zhruba 16 metrů vysoká. Kromě tohoto místa je vhodné navštívit také Růžovský vrch, popřípadě Vosí vrch. Oba mají jednu věc společnou, a to talkovou, že jsou pozůstatkem sopečné činností v této oblasti. Vznikly vlivem čedičové lávy.

Lákadla v podobě přírody

Nejsou to jenom zajímavé skalní útvary, spojené s pískovcem, nebo čedičem. Lokalita dokáže zaujmout také svou krásou přírodou. Na mysli máme jak faunu, tak i floru. Vyhledávanými místy jsou hlavně výše položené plošiny s teplomilnými druhy, nebo naopak hlubší rokle, kde se velmi dobře daří chladnomilným druhům. Díky říčkám, jako je Křnice a Kamenice zde má příroda dokonalé podmínky.

Publikováno: 23. 11. 2017

Kategorie: Na hory

Autor: Eva Novotná