K vodě

Na kánoích po Vltavě

Poznávání Vltavy může mít mnoho podob. Jednou z nich je i možnost užít si její krásy ve chvíli, kdy plujete po vodní hladině. Jak? Nejlépe na kánoi. Tu samozřejmě není problém vlastnit, jelikož na obou březích Vltavy lze najít mnoho půjčoven, plným servisem. Za dobrou cenu tak získáte veškeré vybavení a můžete vyrazit kánoí po Vltavě. A jaké tipy se vám budou hodit?

Zvolte optimální trasu

Mnoho začátečníků dělá tu chybu, že buď přecení své síly, nebo se naopak podceňují. A to hlavně s ohledem na délku, kterou je možní během jednoho dne ujet. Pokud se nebudete nijak výrazně flákat, lze za den bez potíží zvládnout 15 – 20 kilometrů. Toto je optimální délka trasy, pokud na ní nedoje k nepříjemnostem – jako jen čekání na jezu, nebo cvaknutí, což jsou v obou případech komplikace i časového charakteru.

Pro začátečníky jsou vhodnější klidnější úseky

Proč? Jelikož zde pochopitelně lépe zvůlnou svou loď. Ideální je zakoupit vodácké mapy, které pomohou výběrem optimálních tras. Rizikem pro začátečníky mohou být různé jezy. Zde však není problém loď přenášet, a tak se danému nebezpečnému sjezdu vyhnout. Alespoň první dny, kdy zadák ještě nemá loď zcela pod palcem.

Co při jízdě kánoí po Vltavě budete potřebovat?

Jak jsme již zmínili, díky mnoha půjčovnám není problém si všechny potřebné věci snadno vypůjčit. A co j základem? Je to samozřejmě kanoe a také pádlo. Dále se neobejdete bez sudu nebo pytle, který slouží k uložení věcí do lodi. Dál doporučíme i bezpečnostní prvky, jako je vesta a ideálně také helma. To je onen základ, bez kterého nedoporučíme vůbec vyrážet.
Jaký zvolit úsek? Pokud začínáte, není důvod jakkoliv spekulovat nad tím, co je lepší a co ne. Zvolte osvědčenou klasiku, a to z Vyššího Brodu do Boršova. Další možností je úsek z Lenory do Nové Pece. Třetí variantou je potom Soumarský most – Pěkná.

Přidat komentář

Klikni a komentuj

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *