Železné hory

Poměrně známá oblast, která je velká více než 761 kilometrů čtverečných. Železné hory jsou částí celku, který je označován jako Českomoravská vrchovina. V současné době se jedná o chráněnou krajinnou oblast a také národní geopark. To jasně potvrzuje nejenom unikátnost oblasti, ale i to, že pokud Železné hory něčím primárně zaujmou, tak je to rozhodně jejich krásná a doslova unikátní příroda. Z hlediska lokalizace patří do tří oblastí. Je to Středočeský kraj, Pardubický kraj a jak Vysočina

Železné hory mají několik významných vrcholů

I když Železné hory nepatří k těm nejvyšším v České republice a ty nejvyšší vrcholy přesahují výšku jenom o hodnotě 700 metrů nad mořem, jsou svým způsobem cekem významné. Nejvyšší bod je hora se zajímavým názvem, který zní U Oběšeného. I to je důvod, proč se o ni zajímá tolik turistů. Dále nelze zapomenout také na Peškův vrch, útvar označovaný jako Na Kopci a také Pešava, popřípadě stojí zamínku také Dědovský kopec.

Oblast nabídne i zajímavé vodstvo

Nejsou to jenom hory a vrcholy, které jsou hlavním lákadlem. Nesmíme zapomínat také na vodstvo, které má právě zde také celkem rozsáhlé zastoupení. Pokud jde o řeky, je to Labe, Chrudimka, Doubrava a také Svratka. Dle lze v Železných horách navštívit i několik vodních nádrží. A těmi jsou Hamry, Seč, nebo méně známé Padrty a Křižanovice.

Co patří mezi hlavní turistická lákadla?

Míst, která navštívit jako první, je hned několik. Jednou ze zajímavých dominant je třeba zřícenina hradu Lichnice. Dále to může být unikátní menhir, který je označován jako Strážce brány Železných hor. Osvědčenou volbou jsou také značené turistické trasy, o které se stará místní KČT. Ty vedou oblastmi, jako je Chvaletická pahorkatina, Kameničská vrchovina, nebo také Skutečská pahorkatina. Zajímavým místem je též Kočičí hrádek, nebo lesní stezka Borovice.

Publikováno: 16. 11. 2017

Kategorie: Na hory

Autor: Eva Novotná