Lipno

Je mnoho názvů, kterými se dá označovat Lipno. Buď jednoduše takto, nebo třeba jako lipenská přehrada, nebo nádrž Lipno. Ve všech případech se ale jedná o celkem unikátní vodní nádrž, která byla uměle vybudována. Bylo tomu v letech 1952 – 1959. Aktuálně má Lipno rozlohu necelých 49 kilometrů čtverečných. Dík tomu je unikátní hned ve dvou směrech. V první řadě proto, že se jedná o největší předhradní nádrž u nás. Také nelze zapomenout na to, že se jedná i o největší vodní plochu obecně. Samozřejmě v rámci České republiky. I proto někdy dostává přezdívku jihočeské moře.

Lipno má několik zajímavých míst

Nejenom, že jde o unikát z hlediska velikosti. Lipno zajme také tím, že nabídne celkem tři zajímavá místa. Tím prvním místem je rozhodně hráz. Ta je vysoká 25 metrů a její délka je necelých 300 metrů. Kromě toho, že na ní bylo použito okolo 230 tun betonu je vybavena ještě 60 tun vážícími ocelovými kesony. Součástí hráze je také vodní elektrárna, která je vybavena hned dvěma Francisovými turbínami. Díky tomu může Lipno vyrábět elektřinu, a dosáhnout tak výkonu 60 MW. Nejde však o elektrárnu stabilní, ale jenom doplňkovou. Třetím unikátem, který může Lipno nabídnout, je rozhodně také trojice stálých ostrovů. Ten největší nese název Tajvan a ten nejzajímavější je Králičí ostrov, kde v létě pobývá populace králíků a také morčat.

Významné místo nejenom pro rekreaci

Důvodem, proč lidé ne Lipno jezdí, je především možnost rekreace. Po obvod celého vodního díla je celá řada kempů, kde lze trávit dovolenou. Rekreace pochopitelně může být spojena i s celkem bohatou nabídkou vodních sportů, které lze na hladně vyzkoušet. Kromě tohoto účelu je Lipno také významným místem pro sportovní rybolov, hlavně potom v souvislosti s lovem dravých ryb. Opomenout nelze také zajímavost, že ještě do nedávna byla nádrž zdrojem pitné vody pro okolní obce. Ta poslední však vodu přestala využívat roku 2014.

Publikováno: 19. 10. 2017

Kategorie: K vodě

Autor: Eva Novotná