Na Karlštejn ženy mohly, zákaz platil pouze v muzikálu

  Pokud přemýšlíte nad tím, kam vyrazit o víkendu, máme pro vás perfektní tip. Co byste řekli na výlet k jednomu z největších pokladů ve středních Čechách? Hrad Karlštejn budí věhlas i ve světě a svou bohatou historii uchvacuje všechny milovníky středověké architektury. Hrad Karlštejn se těší velkému zájmu turistů. Ročně zde zavítá několik set tisíc turistů z České republiky i ze zahraničí. Stavbu započal v roce 1348 český král a římský císař Karel IV. Hrad měl původně sloužit jako úschovna královských pokladů - korunovačních klenotů a sbírek svatých relikvií. Stavba hradu Karlštejn a byla dokončena v roce 1366. Posledním krokem bylo vysvěcení kaple sv. Kříže ve velké věži. Korunovační klenoty zde byly uloženy z bezpečnostních důvodů v první polovině šedesátých let 14. století. Bylo to na počátku husitských válek a cennosti zde zůstaly po dlouhých 200 let.

Co jste o Karlštejnu nevěděli?

Karlštejn je opředen mnoha zajímavými pověstmi, které vznikly proto, že zde měla přístup pouze Šlechta. Jednou z nich je tvrzení, že na hrad nemohly ženy. To je však mylné, neboť ty se po areálu mohly pohybovat naprosto volně - s výjimkou jednoho patra Velké věže, kde bylo sídlo obránců pokladu. Hrůzunahánějící je pověst o Čachtické paní, která vychází z pravdivých informací. Sadistická žena - manželka purkrabího - Kateřina Bechyňová na Karlštejně skutečně žila a podle všeho utýrala čtrnáct lidí. Za své činy skončila v hladomorně.

Okolí hradu je neméně zajímavé

Chcete-li nasát atmosféru dob dávno minulých, sežeňte si ubytování poblíž hradu Karlštejn a dopřejte si v malebné krajině Českého krasu minimálně celý víkend. Kromě hradu se nabízí i jiné aktivity, jako jsou toulky po místních lomech (Amerika, Mexiko…), návštěva krasových jeskyní a mnoha dalších atraktivních míst. A kde se ubytovat? Dobrou volbou je romantický hotel u Karlštejna Mlýn, jehož součástí je i vyhlášená restaurace.

Publikováno: 01. 08. 2018

Kategorie: Za památkami

Autor: Eva Novotná

Tagy: karlštejn pověsti | karlštejn ubytování