Ještěd

Kdo vyráží do Liberce, ten s málokdy nechá ujít návštěvu jedné z místních dominant, které je vidět téměř ze všech koutů města. Jedná se o Ještěd, který je aktuálně hlavním symbolem celého města. Pokud je na něm něco pozoruhodného, jedná se rozhodně o jeho vzhled. Zajímavostí je, vítězný návrh vůbec nerespektoval podmínky výběrového řízení, ale byl natolik zajímavý, že byl odhlasován a následně postaven.

Ještěd a jeho historie

Dříve, než se zde objevila současná stavba, se na dané hoře nacházel jenom velký kříž. Následně zde byl postavený horský hotel, který měl podobu klasické stavby. V roce 1963 však došlo k tomu, že celá stavba hotelu shořela a bylo nutné vybudovat náhradu. To se povedlo a ta současný symbol byl slavnostně otevřený v roce 1973. Nutné je také připomenout, že se jedná o stavbu, která je z technického hlediska označována jako rotační hyperboloid.

Několik různých využití

Když se podíváme na to, jak je v současné době Ještěd využíván, tak je to několika způsoby. I když se jedná o dominantu města, nechybí jeho několikeré praktické využití. Primárně se jedná o vysílač, kde je využíváno jeho polohy, a tak se jedná o stavbu, ze které jsou vysílány televizní kanály, rádio, nebo ho využívají mobilní operátoři. Stavba také slouží jako hotel, kde má možnost kdokoliv z veřejnosti strávit požadovaný čas. Dále je součástí Ještědu také restaurace, kde není problém dát si celkem kvalitní jídlo.

Pěšky, autem i lanovkou

Kdo by měl zájem Ještěd navštívit, ten může zvolit několik variant. Pohodlnější varianta je spojena s cestou autem, a to až na horní parkoviště u samotné stavby. Stejně tak je možný vyjít nahoru pěšky, což je dobrá volba u fyzicky zdatných jedinců. Zajímavé zážitky však může přinést cesta s využitím místní lanovky, kterou provozují České dráhy. Jezdí však jenom v určených intervalech.

Publikováno: 26. 10. 2017

Kategorie: Na hory

Autor: Eva Novotná