Dovolená za rozumnou cenu? Zavítejte na jižní Moravu

Tisíce Čechů každoročně zamíří na dovolenou do zahraničí, aby si prohlédli všechny ty exotické lokality, a zapomínají přitom, že mnoho krásných míst najdou také u nás. Jižní Morava je toho důkazem – Mikulovu se po právu přezdívá malá Itálie a v okolí Pálavy spatříte hrady, vinice i krásnou přírodu. Kam se rozhodně podívat?

Pálava – vinařský a turistický klenot

Máte v plánu navštívit každoroční vinobraní, nebo si toužíte prohlédnout mikulovský zámek a zdejší úzké křivolaké uličky, které připomínají architekturu italských měst? Rozhodně neprohloupíte, když si najdete čas vydat se také na Svatý kopeček, odkud je nádherný výhled na celé město. I okolí má mnoho co nabídnout – Archeopark Pavlov v Dolních Věstonicích vám umožní prohlédnout si zblízka slavnou Věstonickou venuši, na nejvyšším vrcholu Pavlovských vrchů spatříte zříceninu hradu Děvín a kousek opodál rovněž zříceninu gotického hradu Děvičky. Nenechte si ujít ani návštěvu habánských sklepů. Habáni totiž výrazně přispěli k rozkvětu zdejšího vinařství a jejich historie na Moravě sahá až do poloviny 16. století.

Ubytování s nádechem historie

Vinařskou minulost se současností skvěle propojují Apartmány Habánska, které nabízí ubytování až pro 8 osob. Můžete zde strávit rodinnou dovolenou a využít pohostinnosti vinného sklepa (kapacita čítá až 50 osob), nebo zde uspořádat netradiční narozeninovou oslavu. A pokud chcete pouze ochutnat dobré víno, zastavte se v nově otevřeném vinařství Pod Stepí.

Tajuplné lokality nedaleko Brna

Jižní Morava – to není pouze oblast Pálavy a Břeclavsko, ale také Brněnsko. Dopřejte si návštěvu brněnského podzemí, o které jeví zájem i hollywoodští filmaři, hradu Špilberk, katedrály Petra a Pavla na Petrově a prohlédněte si slavného Brněnského draka, Denisovy sady, funkcionalistickou vilu Tugendhat i kostel svatého Jakuba. Na prohlídku všech nejznámějších památek si vyhraďte minimálně celý jeden víkend. Vyplatí se, když si rezervujete pohodlné ubytování přímo v centru Brna. Chybu neuděláte, když se ubytujete přímo v ubytování Kopečná, které je jen pár kroků od Hlavního nádraží.

Kam se ještě zastavit?

Jestli upřednostňujete spíše výlety do přírodnějšího prostředí, neváhejte na chvíli opustit rušné centrum Brna a vydejte se k brněnské přehradě. Do městské části Bystrc spadá jeden z nejstarších a nejrozsáhlejších hradních komplexů v naší zemi – hrad Veveří. Obklopuje ho přírodní park Podkomorské lesy a desítky turistických tras. Zkrátka ideální místo na cyklovýlet. Chcete se vydat o něco dál? V severní oblasti Jihomoravského kraje, přibližně třicet kilometrů od Brna, se rozkládá Moravský kras. Kromě známé propasti Macochy zde spatříte i spoustu dalších zajímavých míst – Býčí skálu, Balcarku, Výpustek nebo Kateřinskou jeskyni.

Publikováno: 02. 02. 2020

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Eva Novotná